Nová Škoda Kodiaq

Zdroj: Škoda

Nová Škoda Kodia,  prvé SUV od značky Škoda bolo oficiálne odhalené.

Škoda KodiaQ, nové SUV súper pre Hyundai Santa Fe, Land Rover Discovery Šport a Kia Sorento, ktorá bola predstavená na parížskom autosalóne 2016. Škoda Kodiaq sa začne predávať koncom tohto roka a cena by mala  začínať zhruba 27.000 €. Nový Kodiaq je veľké SUV, ktoré bude k dispozícii s piatimi alebo siedmimi sedadlami. KodiaQ bude tiež preniknúť do koncernovú známeho motora zostave s 5 jednotiek dostupný od štartu. Dozvedeli sme sa tiež, že v ponuke bude aj najvýkonnejší diesel s 240 koňmi s verziami Sportline, Scout andLaurin & Klement. Vysoko výkonný Kodiaq VRS je este len v štádiu diskusie.

Zdroj: Škoda

Tento nový model je 4700 mm dlhý, 1882 mm široký a vysoký 1,676 mm, čo  znamená že je o niekoľko milimetrov kratší, širší a vyšší ako Santa Fe, ale má výrazne väčší rázvor, ktorý je o 91 mm dlhší ako jeho kórejský rival a to  2,791 mm. Kodiaq sedí na najväčšej verzii technológie MQB podvozku koncernu, ktorí má byť použití na európskom automobilovom trhu. Iba nadchádzajúci VW Tiguan XL dostane tak veľký rázvor.

Zdroj: Škoda

Celkovo Kodiaq pôsobí silnejšie a hranatejšie, než sme videli predtým na modeli Yeti – hoci jeho široká maska chladiča a ostré svetlomety (ovplyvnené podľa českého krištáľu) sú v súlade s vzhľad najnovšej Škody Superb. Yeti sám o sebe bude nutné vymeniť počas nasledujúcich 18 mesiacov za novší facelift, aby vyzeral ako zmenšený Kodiaq. Napriek veľkosti vozidla Škoda efektívne využila stavbu MQB podvozku, aby udržala Kodiaq hmotnosť. Firma tvrdí, že váži 1,452 kg bez vodiča s benzínovým motorom, a že prechod na pohon všetkých štyroch kolies dodáva guľatých 80kg do celkovej hmotnosti,  sedemmiestna verzia bude vážiť o niečo viac samozrejme.

Zdroj: Škoda

Škoda Kodiaq bude k dispozícii od štartu s možnosťou výberu z dvoch vznetových motorov a troch benzínových. Dieselovýdobre známi 2,0-litrový štvorvalec v dvoch stavoch melódiu – 148 koní/ 340 Nm a 187 koní / 400 Nm. Benzíny sú 1,4-litrový so 123 koňmi a 200 Nm, silnejší 1.4, ktorý prináša technológiu deaktivácie valcov a ponúka 148 koní a 250 Nm a 2,0 s 177 koňmi a 320 Nm.

Zdroj: Škoda

Najvýkonnejšie dieselové a benzínové motory sú k dispozícii len s pohonom všetkých kolies a sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG. 148 koňový 1.4 benzín dostane buď šesťstupňovú DSG alebo šesťstupňovú manuálnu prevodovku s pohonom všetkých štyroch kolies alebo len DSG s predným pohonom. Jediní Kodiaq ktorý je k dispozícii s kombináciou pohonom predných kolies a manuálnou prevodovkou je benzín základnej úrovne, teda nedostane žiadnu možnosť DSG. Škoda uznala, že sedemstupňová DSG prevodovka je dimenzovaná na až 600 Nm, je pravdepodobné, že koncern VW biturbodiesel sa objaví vo vysoko výkonnej verzii vozidla, pravdepodobne neskôr v roku 2017.

Zdroj: Škoda

Kodiaq dostane volič jazdných režimov, ktorý umožňuje vodičovi zvoliť rôzne režimy, ktoré menia odozvu motora, softvér prevodovky, posilňovač riadenia a klimatizácie v závislosti od terénu a povrchu. Štvorkolková edícia získať navyše režim – sneh, ktorý spôsobuje zmenu správania protiblokovacieho systému bŕzd, spojky a prevodovky pre zlepšenie stability na klzkej vozovke. Možnosť adaptívneho odpruženia, rovnako ako mód off-road, ktorý zahŕňa kontrolu pri jazde zo svahu.

Zdroj: Škoda

Vnútri Kodiaq-u nám dáva značka Škoda najostrejšie vyzerajúcu kabínu. Je to jasne rozpoznateľná podoba blízkeho príbuzného modelu Superb, ale dostane väčší dynamický dizajn obloženia, ktorý zahŕňa dve odlišné oblasti pred vodičom a spolujazdcom. Dotyková obrazovka je 6.5 palcová a patrí k štandardnej výbave, ale Škodovácke Bolero, s displejom 8,0 palcov, je k dispozícii ako voliteľná výbava. K dispozícii je tiež telefónny priečinok, ktorý obsahuje indukčné bezdrôtové nabíjanie pre smart telefóny. Škoda má povesť vozidiel s veľkými batožinovým priestorom vo svojich triedach a Kodiaq podľa všetkého pokračovať v trende. V päťmiestnom usporiadaní, a s možnosťou použitia posúvania druhej rady sedadiel dopredu a dozadu až o 18 cm (štandard v celom rozsahu), kapacita batožinového priestoru vozidla môže byť až 720 litrov – takmer 140 litrov viac ako Santa Fe, pri sklopení zadných sedadiel Kodiaq presiahne až 2000 litrov, na 2,065 litrov, v porovnaní s Hyundai 1680 litrov.  Kodiaq dostane veľa asistenčných systémov, vrátane Tow Assist, ktorý prevezme riadenie pri cúvaní pomaly a priestorový pohľad kamery, ktoré dávajú pohľad zhora nadol vozidla na centrálnom displeji pri nízkej rýchlosti. Núdzové brzdenie, adaptívny tempomat a Lane Keep sú tiež na zozname funkcií asistentov.

Pridaj komentár